Home » Poradniki » Baby blues czyli jak poradzić sobie z depresją poporodową

Baby blues czyli jak poradzić sobie z depresją poporodową

Narodziny dziecka są w życiu każdej kobiety ogromnym wydarzeniem, niezapomnianym doświadczeniem i przede wszystkim wprowadzają w nie nieodwracalne zmiany. Mimo, że przez cały okres ciąży sumiennie planujemy cały okres macierzyństwa, po porodzie okazuje się, że nie zawsze udaje nam się stanąć na wysokości zadania i wykonywać podstawowe czynności podczas opieki nad dzieckiem.

Nie przejmuj się jeśli na początku wydaje ci się, że nie podołasz nowym obowiązkom. To normalne, że jesteś zmęczona i należy ci się odpoczynek, dlatego nikt nie będzie miał ci za złe jeśli przyznasz szczerze, że nie dajesz sobie rady i poprosisz kogoś bliskiego o pomoc. Jeśli nawet na dwie czy trzy godziny ktoś przejmie opiekę nam maleństwem, będziesz miała czas chociażby na relaks w wannie czy spokojny sen.

Jeśli uważasz, że opieka nad dzieckiem jest ponad twoje siły, ciągle znajdujesz powody do płaczu i nic cię nie cieszy, koniecznie porozmawiaj z partnerem lub z bliską ci osobą. Możesz także nawiązać znajomości przez np. przez internet z innymi matkami, mającymi podobny problem, bo nikt cię tak nie zrozumie, jak inna kobieta w podobnej sytuacji. Nie lekceważ swojego stanu, ponieważ mogą to być początki depresji poporodowej. Niekiedy w takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze ci środki przeciwdepresyjne. Dlatego nie bagatelizuj swojego stanu, rozmowa ze specjalistą na pewno ci nie zaszkodzi, a może pomóc zarówno tobie jak i dziecku, ponieważ wpłynie pozytywnie na twoje relacje z nim.

Depresja poporodowa zwana także baby bluesem przytrafia się wielu kobietom, nie jest więc powodem do wstydu, czy wyrzutów sumienia. Ważne jest byś była otwarta na pomoc bliskich, a nie udawała przed nimi i samą sobą, że dasz sobie ze wszystkim radę. Dla maleństwa jesteś najważniejsza i potrzebuje cię cały czas, ale nie rozumie, że potrzebujesz odrobiny snu, relaksu i wytchnienia. Nieprzespane noce pogłębiają zmęczenie i nikt nie będzie miał ci za złe, jeśli w ciągu dnia zapragniesz odrobiny odpoczynku.

Sama przekonasz się niebawem, że zmęczenie szybko minie, baby blues również, a ty zaczniesz cieszyć się macierzyństwem. Szybko zrozumiesz, że dziecko to najwspanialszy skarb pod słońcem.

Źródło:

apetistin allegro I snoril sklep I ravestin opinie I slimica jak stosować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*